Значення кольорів

Значення кольорів

               Ви вже знаєте, що колір впливає на наш психологічний стан і настрій. Кожного дня вибираючи з свого гардеробу що б одягнути, варто замислитись над вибором не лише фасону одягу, а я кольору. Він має не лише личити вам, а й відповідати тому, чим ви збираєтесь займатись.

Колір значно впливає на нас: притягує нас і до нас, змушує робити покупки та викликає різноманітні емоції. Зумовлює раптові почуття і навіть фізіологічні реакції, від припливу крові до почуття холоду.

Вплив кольору однаковий для всіх, незалежно від статусу, віку та рівня інтелекту. Але в той же час відношення до певного кольору може залежати від культурно-історичних традицій та обрядів, а також ефект від впливу певного кольору залежить від значення цього кольору і того, з чим він асоціюється у даної конкретної людини.

Мабуть, вам відомо, що кімнати пофарбовані в теплі, червоні відтінки потребують менше опалення, бо в них людям менш холодно. Колір може навіть лікувати. Наприклад, біль знімають відтінки блакитного. А сил надає помаранчевий. Зелений заспокоює. Недарма ми так намагаємось хоча б не на довго вирватись із міста – ближче до природи і її зеленого кольору.Також він дуже впливає на психіку людини, адже його люди навчилися сприймати набагато раніше, ніж мову, наприклад.

Знання кольорової дії використовуються дизайнерами, а в давнину вплив кольору на психіку та , звичайно, на все життя, було важливою частиною фен-шуй – науки про організацію навколишнього середовища. Врешті-решт колір може видавати нас з головою. По тому, яким кольорам ми надаємо перевагу, а які уникаємо, з якими кольорами асоціюємо певні почуття, емоції, людей ми можемо багато сказати про нас самих.  В  психології існує маса тестів, пов’язаних з кольором, а також цілий напрям – кольоротерапія.

 

Отже, як впливає колір на людей?

                   Білий – додає тонусу в похмурий день, він допомагає подолати скованість. Налаштовує інших на спілкування з вами і спонукає вас вислухати своїх співрозмовників.  В минулому він не асоціювався з радістю і чистотою, як зараз, а був кольором  мовчання. Зараз же – білий всевизнаний символ легкості, чистоти та втілення світла. Білі предмети візуально здаються легшими. Але якщо використовувати цей колір в великій кількості, то ви створите почуття холоду, стерильності та розчарування.

                   Червоний. Це найбільш емоційно насичений колір. Асоціюється з сонцем, вогнем, кров’ю. Робить найвідчутніший вплив на сітківку – іншими словами, ми бачимо червоний колір раніше всіх інших. Червоний колір підвищує кров’яний тиск, прискорює серцевий ритм і робить частішим дихання. Він посилює агресивність і збуджує. Теплий, подразнюючий і одночасно стимулюючий мозок та кровообіг колір. Викликає найсильнішу фізіологічну реакцію – прискорення серцебиття. За фен-шуєм, відповідає за гроші та виживання. Червоний справді піднімає тонус організму, надає нам енергії, а почуттям – новий заряд. Однак, червоний колір – це не тільки кохання, а й небезпека. Адже знервованим людям не радять носити червоний одяг надто часто, бо занадто велика кількість червоного і його інтенсивна дія подавляє нервову систему і може спровокувати агресію. Натомість червоний светр – ідеальне рішення для занадто „м’яких” та безвольових осіб. Взагалі не рекомендується використовувати червоний в великих кількостях – наприклад, при виборі кольору стін. Звісно, цей колір – не для важливих зустрічей, де необхідна чітка увага всіх учасників, у крайньому випадку – краще оберіть аксесуари цього кольору. До того ж, червоний дуже „навантажує” очі.

Якщо людина роздратована або щойно пережила потрясіння, намагайтеся уникати червоного. Але якщо вам потрібний новий імпульс в житті, заохочення – зверніться за допомогою до цього кольору. Цей колір дозволяє виглядати і почувати себе енергійно. Оскільки, він символізує активність і обновлення, то підкреслить вашу індивідуальність і зробить загальне враження від зустрічі з вами більш яскравим.

Рожевий, рум’яно-рожевий допоможе вам в горі і турботах. Цей колір викликає почуття комфорту та допомагає в критичних ситуаціях – спробуйте скористатися цим кольором у випадку якої-небудь невдачі. Він заспокоює і спонукає інших брати з вас приклад. Рожевий – це суміш червоного і білого. Цей відтінок червоного сприймається людьми як м’який, що відповідає жіночності. Це колір справжнього кохання та комфорту.

Біль, тяжке потрясіння, приниження почуття особистої гідності допомагає пережити помаранчевий колір. Він найактивніший стимулятор енергії, а від того й апетиту, от чому його так широко використовують в підприємствах швидкого харчування. Цей колір стимулює мозкову діяльність таким чином, що навіть сита людина відчуває постійне бажання щось пожувати. Тому цей колір широко використовують при оформленні та рекламі продуктів харчування. Крім того помаранчевий колір є найактивнішим із усієї гами. Отже, якщо на день ви намітили перевернути гори, то варто одягти щось помаранчеве, або хоча б взяти з собою помаранчевий аксесуар. Цей колір – колір віри в себе та здійснення задуманого. Це колір оптимізму та привітності, він є втіленням милосердя та терпіння. В чистому вигляді випромінює сильну енергію, в піщаному тоні – теплоту і комфорт. Цей колір прискорює пульс та створює почуття благополуччя, а найбільш сприятливим та лікувальним для нашої психіки сполучення – помаранчевого з зеленим.

Якщо ви не сприймаєте помаранчевий колір, це каже про те, що ви боїтесь рухатися по життю вперед, маючи в минулому невдачу, втрату чи горе. Саме помаранчевий здатний допомогти зняти ці блоки. Він надає вам впевненості, сприяє рішенню неоднозначних проблем, вимагає від вас активних дій, збільшує удачу в справах.

Коричневий, являючись кольором землі, може надати тихе сховище та підтримати в часи тривог та переживань. Це символ впевненості та непохитності. Люди сприймають коричневий колір як колір землі, кори дерев – колір нашої матінки природи. Знак стабільності та згуртованості. Людина, що знаходиться під впливом коричневого кольору, за словами Ліліана Бондса, надзвичайно наполеглива, не схильна багато хвилюватися і вважає, що життя складніше, ніж здається на перший погляд. Цей колір допоможе сконцентруватись і стати хорошим виконавцем.

Жовтий очищує, він протидіє заклопоченості, похмурим думкам і дозволяє підвищити самооцінку. Ваша перша асоціація – сонце, хіб, чи не так? Чакра сонячного сплетіння має саме жовтий колір. Тому жовтий пробуджує в нас енергію і оптимізм. Але якщо з жовтим переборщити, ви почнете відчувати занепокоєння та безпідставну, як вам може здатися, тривогу. До речі, найтривожнішим для нашої психіки, попереджувальним про небезпеку, є сполучення – жовтий з чорним. Небезпечні тварини часто мають такий окрас – згадайте ос та тигрів. Жовтий – колір навчання та передачі знань. Вислів „жовта преса” містить в собі глибокі символічні корені, як бачите. У вченні фен-шуй це колір волі. Жовтий також дарує оптимізм і бадьорість. В цьому кольорі вам буде легше спілкуватись і висловлювати свої думки. Він полегшує шлях до мети, додаєвнутрішньої сили, як фізичної, так і психологічної.

Блакитний можна використовувати для пом’якшення грубої поведінки та виховання співчуття, також він допомагає примиритися з дійсністю та лікує емоціональний біль. Він активізує розумову діяльність, налаштовує на дружню бесіду,обмін думками, сприяє заключенню договорів, підтримує грошовий успіх, робить нас легкими на підйом, підкорює пристрасть і емоції розуму.

                   Зелений допоможе адаптуватися до незнайомих обставин. Він лікує розладжену нервову систему і несе заспокоєння. Загострює логічне мислення і є незамінним при прийнятті важливого рішення. В залежності від того, який відтінок в ньому переважає – теплий жовтий чи холодний синій, зелений колір збуджує або заспокоює. Це колір надії. Він дає нам відчуття спокою і розслаблення, от чому його так часто вибирають для приймальних покоїв лікарень і поліклінік. Темно-зелений – визнаний майстер зняття болю, він навіть зупиняє кров. А чому, ви думаєте, халати хірургів – темно-зелені? Після синього це другий колір, який не порушує апетит. Але, якщо вам треба підписати договір, або налаштувати співрозмовника на дружню розмову, то без зеленого ніяк не обійтися. Якщо ж у вашому гардеробі не знайшлося цього кольору, не засмучуйтесь, спробуйте під час розмови уявити себе зеленим і пухнастим, тоді все буде добре. За фен-шуєм – це колір всезагального кохання. Крім того, зелений – колір процвітання.

                   Синій знищує не тільки мікроби, але й астральні забруднення. Він допомагає стерти з пам’яті болісні спогади та позбутися від різноманітних шкідливих звичок. Концентрує увагу, підсилуює до вас інтерес, як до особистості. Синього так багато на нашій планеті і він має дуже важливе значення для нас. Це колір вічності, таємниці та глибокого спокою. Темні, глибокі відтінки синього характерні для медитацій – під впливом синього організм розслабляється, біологічні процеси в ньому уповільнюються. Синій вважається кольором інтуїції. Синій колір стимулює мислення. Це хороший колір для класних кімнат або студій. Синій колір також зменшує апетит ( в природі не існує продуктів синього кольору), тому, якщо ви вирішили сісти на дієту і скоротити кількість споживаної їжі, купіть собі синій сервіз, щоб зменшити відчуття голоду.

Блакитний – це колір спокою, благополуччя та стабільності. Колір прохолоди і деякої пасивності. За фен-шуєм – це колір творчості та індивідуальності. Також блакитний є втіленням духу Істини, і є втіленням слова.

                   Фіолетовий бажано застосовувати тільки в комбінації з іншими кольорами, його надлишок призводить до депресій. Це колір лідера, його застосування допомагає розвинути в собі якості керівника. Цей колір  не рекомендується використовувати для роботи з дітьми. Він  також є кольором емоцій. В фен-шуй фіолетовий керує долею. Фіолетовий асоціюється з царською владою. Цей колір є втіленням духовності та аристократизму духа.

                   Сірий. Заохочує мислення зі здоровим глуздом. Також він заспокоює розшатані нерви. Налаштовує на робочий лад і сприяє будь-яким починанням.  Колір стабільності твердої, як скеля. Негативний аспект цього кольору – печаль та меланхолія. Позитивний – це реалізм та респектабельність. Це колір бізнесу в сучасному світі. Колір контролю емоцій. Але не варто одягати для веселих вечірок, або зустрічей, де вам конче необхідно бути в центрі уваги, сірий одяг – в даному випадку, це колір пасивності та невпевненості, він не дає сконцентруватися, заважає проявити себе. Хоча це ідеальний колір для тих, кому ненадовго хочеться залишитися поза увагою інших та відпочити. До речі, якщо ви не доробили щось, що шеф вимагав вже тиждень тому, чи морально не готові віддати борг колезі по роботі, краще вдягніть сірий костюм і не ходіть біля кабінету директора.

Чорний. Це колір темряви, але парадокс в тому, що в самому серці темряви є світло. Просто мало хто наважується зазирнути у темряву так глибоко. Тому чорний допомагає нам зануритися в себе та розкритися. Але не забудьте, що після застосування чорного краще повернутися до усієї різноманітності кольорів. З давніх-давен чорний відповідав жіночності, її містичній постаті, справжній жіночій сутності. В наш час чорний в багатьох випадках сприймається як депресивний, похмурий, пригнічуючий, особливо в великій кількості. Тому треба слідкувати, щоб чорного було не занадто багато і занадто часто. Але між тим, чорний – це колір елегантності. Чорно-білий ансамбль ідеальне вирішення для свят, ділових зустрічей тощо. Жінки в чорному вбранні почувають себе впевненіше, а чоловіки відчувають в собі силу до рішучих вчинків. Чорний допомагає зосередитися, робить візуально стрункішим, а по-справжньому виспатися можна тільки на чорних простирадлах.

 

Наведені характеристики кольорів мають свою силу лише в тому випадку, якщо вони є лише доповненням вашого темпераменту. Адже, погодьтеся, в який би сірий або зелений колір не одяглася балакуча, нестримана людина, її нічим не спинити. Так само, якщо людина, м’яко кажучи, не оратор, то хай вона буде хоч тричі в помаранчевому або червоному… В таких випадках колір буде іти в дисонанс із внутрішнім почуттям, а інколи може призвести до психічних розладів. І аби зрозуміти який ваш колір, мало подивитися у дзеркало, треба розібратися у власних звичках та вчинках, проаналізувати свою поведінку.

 

То ж експериментуйте з кольорами і пам”ятайте, що у вашому житті колір повинен працювати на вас!

Опубліковано у Сторінка шкільного психолога. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.